×

Co zrobisz, gdy trafisz na rozstaje? - Recenzja antologii Ścieżek Wyobraźni "Rozstaje"

Chyba jeszcze Wam tego nie mówiłam, a może tak... Już nie jestem pewna, ale, w każdym razie, mówię to teraz. Uwielbiam opowiadania. Ta krótka forma literacka jest dla mnie ucieleśnieniem ideału. A dlaczego? Ponieważ musi zawierać w sobie wszystko co posiada dobra powieść, czyli: historię, bohaterów, styl, wciągającą fabułę, świat (zależnie od gatunku) i w dodatku musi być w formie skondensowanej. Jeżeli opowiadanie jest ciekawie napisane, wciąga, to dodaje to takiego smaczku, że chce się więcej i więcej. No dobrze, wiem, że jestem wariatką, ale naprawdę uwielbiam czytać opowiadania wszelkiej maści. Czy są wydane w formie antologii, dopasowane do gatunku, czy są związane z jednym tematem, bądź zebrane przez jednego autora. Gdybym mogła wykupiłabym każdy dostępny zbiór opowiadań. Naprawdę! 

Dzisiaj mam przyjemność podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat antologii stworzonej przez autorów z Sekcji Literackiej Logrus należacej do Śląskiego Klubu Fantastyki - "Ścieżki Wyobraźni". Sekcja zrzesza autorów mniej lub bardziej znanych, m.in. Krystynę Chodorowską, Annę Kańtoch, czy Annę Hrycyszyn. Przy okazji serdecznie polecam Wam ich stronę Sekcja Literacka Logrus oraz fanpage Ścieżki Wyobraźni. Do zrecenzowania zbioru zgłosiłam się w grupie dla miłośników fantastyki i tym sposobem mogłam ją poznać. Nie przeciągając i nie przedłużając, zapraszam do przeczytania mojej poniższej recenzji.


Informacje ogólne:

Tytuł: Rozstaje
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Sekcja Literacka Logrus Ścieżki Wyobraźni
Rok wydania: 2019

Opinia/recenzja:

Przedstawię Wam pokrótce każde opowiadanie, a pod koniec wszystko podsumuję. Wpierw powiem tylko, że po spisie treści mamy wstęp od redakcji. Każdy rozdział jest oddzielną historią, opowiadaniem i przed każdym z nich jest podany krótki biogram autora.

Krystyna Chodorowska "W taniej służbie jej królewskiej mości"
Przedstawia historię nauczyciela z Twierdzy Thar Alistara, który wraz z innymi musi szukać zaginionej księżniczki z królestwa Uliagi. Dotychczas na ziemiach panuje pokój, lecz co się stanie gdy znajdą księżniczkę Rasmę? Jakie będą skutki poszukiwań zaginionej? A jaką rolę w tym wszystkim pełni Alistar? Decyzja, którą mężczyzna musi podjąć zaważy na losie wielu ludzi. Toż to jest gratka dla czytelników. Świetna historia, pełna magii, niezwykłego świata, jej praw i zwyczajów. Napisana została wyszukanym, bogatym językiem, a lektura to prawdziwa przyjemność. Do ostatniego słowa wciąga i pozostaje w głowie na długo. Nieoczekiwane zwroty akcji dodają opowieści smaku i głębi.

Małgorzata Binkowska "Wybór Anny"
Daleka przyszłość, są Nowi Ludzie i parale. Anna należy do tego pierwszego "gatunku" i obecnie chodzi do szkoły, uczęszcza na zajęcia. Jest raczej samotna, stroni od towarzystwa. Za jakiś czas ma ważny test kompetencji. Jednakże jest on trudny i ma decydujące znaczenie dla przyszłości Anny. Pewnego dnia dziewczyna poznaje Philipa, zaczynają spędzać razem coraz więcej czasu. W tym świecie są spotkania w wirtualu i w realu, ale znacząco się od siebie różnią. Poznanie znajomych Philipa i pewne wydarzenia w dniu testu kompetencji zmieniają ich życie. Bardzo ciekawa historia przedstawiająca dwa różne światy, żyjące równolegle. Gdy są dwa rodzaje ludzi, którzy są traktowani w odmienny sposób. Nowi Ludzie w teorii są znacznie lepiej uprzywilejowani, ale czy to się przekłada na co dzień? Sama Anna jest interesującą postacią. Wygłaszane tezy, teorie, prawa. To wszystko zapada w pamięć.

Alicja Tempłowicz "Teru czerwona pięść"
Teru półorczyca, aby uratować życie zabiera z zamku swoją opiekunkę Bertę i młodego księcia Gaurina. Przez kilka lat prowadzą tułacze życie. Teru jest wielka, zielona i ma żółte oczy i czerwone włosy. Ma bardzo dobre serce, jednakże rozum nie tak biegły jak inni. Myśli w sposób bardzo prosty. Pewnego dnia napotykają na swojej drodze elfa Cipriano Savio el'Othei. Ten zaś prowadzi Teru i Gaurina do księcia Orana, starszego brata młodzieńca. Ten zaś mając w swojej zyskując do swojej armii półorczycę wykorzystuje jej siłę i nie kwestionowanie rozkazów. Opis Teru bardzo przypomina mi orków z Warhammera. I ogromnie polubiłam tę postać, prostolinijną o dobrym sercu. Na szczęście miała bardzo mądrą opiekunkę, Bertę. A ta zawsze mówiła "dobrzy ludzie po śmierci zamieniają się w motyle". To opowiadanie poruszyło mnie najbardziej, wzbudziło mnóstwo emocji. Historia opisana jest niezwykle piękna, ale smutna. Zarazem dała dużo nadziei, że i my staniemy się motylami po śmierci.

Olga Niziołek "Mieszkańcy"
Mieszkanie mające dwie kondygnacje. Mieszkają w nim znajomi studenci, młodzi ludzie: Marzena, Alicja, Aneta, Grzegorz. Obiecali właścicielowi mieszkania, że będą siedzieć każdego dnia w zielonym pokoju. Jednak zielony pokój ma w sobie jakąś tajemniczość, pojawia się w nim czasem królik, czasem bujany fotel. Historia sama w sobie jest niezwykła i pełna magii. Przypomina trochę opowieść o Alicji w Krainie Czarów. Zostawia po sobie niedosyt.

Marta Potocka "Splątanie"
Obserwatorium Cello Tololo, mamy tu prawdziwe science-fiction. Bohaterowie to Maria i Peter, oraz pies. Dziewczyna odnajduje w trakcie swoich badań nowe równoległe światy, które zaczynają się powielać. każda sytuacja, decyzja powoduje powstawać kolejnych rzeczywistości. Maria aby sprawdzić jak to działa, jak temu zaradzić i zobaczyć co się stanie, gdy to odkrycie ogłosi zapisuje się w sieci. Historia napisana jest trochę w formie pamiętnika, dziennika Marii. Pokazuje jak jedna decyzja może mieć miliony różnych zakończeń. Opowiadanie jest bardzo ciekawe, zaskakujące i nietypowe.

Michał Niedźwiedzki "Morderstwo nad Saharą"
Żandarm Woliński wraz z kapitanem Tournantem spotykają w Afryce. Razem trafiają do szpitala wojskowego z powodu dziwnej epidemii gorączki. Po wyzdrowieniu okazuje się, że będą razem lecieć do Europy. Kapitan podróżuje wraz z żoną Emmą i znajomym doktorem Charlesem de Bonneville. Na pokładzie sterowca ma miejsce morderstwo żony kapitana, a żandarm musi rozwikłać jej zagadkę. Fantastyka z elementem kryminału i dodatkiem steampunku. W bardzo ciekawy sposób autor nawiązuje do wierzeń afrykańskich. Bohaterowie mają bardzo trudne decyzje do podjęcia. Świetnie stworzony świat, prawdę mówiąc miałam ochotę przeczytać więcej historii w tym stylu. Na przykład jakąś książkę z przygodami żandarma Wolińskiego. Świetny klimat.

Agnieszka Żak "Długo wyczekiwana samotność"
Bliźniaczki syjamskie Pensri i Pimchan. Znowu dalsza przyszłość, gdy ludzie mogą mieć doczepione do ciała ECHo. Pimchan zależy na całkowitym rozdzieleniu się z siostrą, jak mówi - chałaby mieć normalne życie, wychodzić do ludzi, spotykać się ze znajomymi. Spacerować po mieście. Pensri chciałaby wyjść za mąż za swojego narzeczonego Eddy'ego, mieć dzieci. Jednak siostry mają jeden tułów i dwie nogi i muszą jakoś się pogodzić. Ich relacja jest trudna. Czy dojdą do kompromisu? Rozdzielą się, czy pozostaną zrośnięte razem na całe życie? Jest to poruszająca i niezwykle smutna historia. Pokazuje problemy naszego świata, jednak w inny trochę sposób. Miłość do siostry czy wolność? Czy ta wymarzona wolność nie jest równa z samotnością?

Jesion Kowal "Kąt załamania"
Opowiadanie w formie rozmowy. Główna postać, mężczyzna, opowiada historię o swoim przyjacielu z dziecięcych i szkolnych lat, o Witoldzie. Przedstawione jest to w sposób przypominający rozprawę w sądzie, czy przepytywanie przez śledczych na komisariacie. Historia jest zadziwiająca. Prawdę mówiąc nikt by się nie spodziewał takiego obrotu sprawy. Opowiadanie jest intrygujące i idealne w swej formie i długości. To jest pełna opowieść, po której nie musimy czytać już dalej.

Marta Magdalena Lasik "Bajki do opowiedzenia"
Daleka przyszłość, na świecie są konstelacje. Nie ma takiej Ziemi jaką znamy. Są SI, które tylko z wyglądu przypominają człowieka i twardzi ludzie (ostatni prawdziwi). Ojciec Kasjan jest ostatnim twardym człowiekiem w swojej konstelacji. Postanawia przenieść się do Hańczy, Ojca Lamberta i tam zobaczyć jak będzie się tam czuł. Jego znajoma nie jest zadowolona z tego pomysłu. Na miejscu okazuje się, że nic nie jest takie jak mogłoby się wydawać. Wspaniale stworzona postać Ojca Kasjana. Tym razem rozstaje to trochę taki koniec świata, to przejście między normalną galaktyką, a miejscem, które formalnie nigdzie nie istnieje. Niesamowity świat, gdy mówimy o wartościach człowieczeństwa. Przepiękna historia z niezwykłą puentą. Mamy tutaj także cudowną całość.

Anna Hrycyszyn "Wiara"
Brat Jerzy, jest człowiekiem bardzo wierzącym. Regularnie przemawia w trakcie mszy do wiernych. Pewnego dnia spotyka na strychu dziwnego i strasznego osobnika. Czyżby był nim sam... diabeł? Po pewnym czasie w parafii zaczynają dziać się dziwne wydarzenia. Opowiadanie jest jednym z najkrótszych, ale przekazane zostało wszystko, co autorka chciała przekazać. Nie każdy cud ma dobre skutki. Przyznam, że do brata Jerzego miałam sporo wątpliwości. Zasiało we mnie zwątpienie, strach. Historia jest mocna i zostaje z nami na długo.

Podsumowanie:
Jest jedna z najlepszych antologii jakie przeczytałam w życiu. Każde opowiadanie jest inne, ciekawe, wciągające swoją historią i poruszające. Powodują, że nie da się o nich zapomnieć. Każdy autor podszedł do głównego tematu po swojemu, jednak w mniej lub bardziej dosłownych sposób oddał charakter rozstajów. Czy to mentalne, czy fizyczne. W tej antologii najlepsze jest także to, że każde, naprawdę każde opowiadanie mi się podobało. Wszystkie są napisane w świetnym stylu, tworzą odrębne historie, a ja mam ogromny niedosyt. Po prostu chcę więcej. Szczególnie upodobałam sobie dwa opowiadania "Teru czerwona pięść" oraz "Długo wyczekiwana samotność". Te najbardziej mną poruszyły i zostały w pamięci. Ponadto to one wzbudziły sporo emocji i gdy kończyłam je czytać, to płakałam. Dla miłośników fantastyki i science-fiction serdecznie polecam tę antologię. "Rozstaje" zostanie we mnie na długo.

Ocena końcowa: 7/10Bardzo dziękuję autorom Sekcji Literackiej Ścieżki Wyobraźni za możliwość przeczytania antologii i napisania o niej opinii.  

25 komentarzy:

 1. Nie jest top gatunek dla mnie, ale cieszę się, ze na rynku pojawiają się ciekawe lektury. Warto czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem, że nie Twój gatunek. Ale czasem warto się przełamać i przeczytać coś innego. A na pewno czytać warto zawsze :)

   Usuń
 2. I ja bardzo cenię sobie dobre opowiadania. Niestety nie wszystkie takimi są.
  A tematyka tego zbioru niestety nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem warto spróbować czegoś innego. :) Tak lubię opowiadania, że z każdej tematyki mi pasują :D

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie przepadam, za tego typu tematyką, ale fajnie że są bo każdy z nas inny i każdy lubi co innego 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz zaproponować komuś, kto taką tematykę właśnie lubi :)

   Usuń
 5. Ile ja bym dala by móc znalezc wolny czas na czytanie, teraz jak już dorwę coś to glownie powieści najlepiej szczęśliwe 😁😂😂😂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś o tym wiem, jak jest ciężko z czasem na czytanie. Jak tylko mogę wykorzystuję każdą chwilę. :D

   Usuń
 6. Ja również uwielbiam opowiadania! 😊 świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) No proszę, czyli opowiadania mają coraz więcej zwolenników :D

   Usuń
 7. Też lubię opowiadania, ale w zupełnie innej tematyce. Choć moj mąż do fantastyki mnie coraz bardziej przekonuje. Fajnie, że trafiłaś na taki zbiór. Recenzja bardzo dobra☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Daj później znać, czy się przekonałaś do fantastyki. Dużo zależy od tego na co trafisz i czy się spodoba. Bo niestety, może być jakaś książka słabsza, bądź nie do końca trafiająca w twój klimat i możesz się zrazić do całego gatunku niepotrzebnie.

   Usuń
 8. Bardzo rzadko sięgam po antologie, niemniej do tej chętnie zajrzę. Zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Być może nie jest to do końca mój styl jednak ciekawie jest przeczytać dobrą recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyznam, że brzmi bardzo ciekawie. Czuję się zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Felicjada , Blogger