×

Felicjada dzieciom: Eksperymenty są super! [recenzja]

Okres kwarantanny jest czasem idealnym na wypróbowywanie w domu różnych rzeczy. To jest też okazja do poznawania nowych rzeczy, eksperymentowania i nauki. Z moimi dziećmi bywa naprawdę różnie, ale lubię ich w różnorodny sposób zachęcać do aktywności. Czasem bywa lepiej i łatwiej, czasem trochę gorzej. Szczególnie gdy dzieci są znudzone, cały czas dzieje się to samo i nie mogą wychodzić z domu. Mimo to nie zrażam się i działam dalej.

Z pomocą przyszła mi książka z różnymi eksperymentami naukowymi. Nie przypuszczałam jak dobrze się u nas taka pozycja spisze, a moje dzieci będą chłonąć wiedzę jak gąbki. Będą aktywne, chętne do poznawania różnych dziedzin nauki. Nie przypuszczałam, że nasze dni będą teraz tak zróżnicowane i naprawdę atrakcyjne. Ta książka to "Eksperymenty są super", o której zaraz dowiecie się trochę więcej.


Informacje ogólne:

Tytuł: Eksperymenty są super! 50 doświadczeń + naukowe ABC (Sekrety chemii, biologii, fizyki...)
Teksty: Gwenaëlle Aznar
Tłumaczenie: Agnieszka Dziarmaga-Czajkowska
Ilustracje doświadczeń: Matthieu Roussel
Ilustracje naukowe: Corinne Gosset
Wydawnictwo: Arkady
Okładka: miękka
Ilość stron: 191

Opinia recenzja:

Książka jest podzielona na rozdziały tematyczne: "Ziemia i wszechświat", "Materia", "Ciało człowieka", "Świat ożywiony", "Zjawiska naturalne", "Elektryczność", "Siła i ruch"oraz "Przyrządy pomiarowe". Na końcu jest "Naukowe ABC", wyjaśniające poszczególne dziedziny nauki. Okładka jest błyszcząca i miękka i niestety już ma sporo zagięć, ale to przez bardzo intensywne nasze użytkowanie oraz lekkie zaniedbanie.

Strona z doświadczeniami wygląda następująco: z jednej strony jest tytuł doświadczenia, wypisane przedmioty potrzebne do jego wykonania oraz wyjaśnienie reakcji i działania. Z drugiej strony jest ilustracja oraz lista czynności krok po kroku, jakie trzeba wykonać, aby przeprowadzić dany eksperyment.


Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona książką o eksperymentach z różnych dziedzin nauki. Nie przypuszczałam, że moje dzieci, w wieku prawie 6 i prawie 4 lat, tak dużo zrozumieją i wyłapią z tej pozycji. Z początku obawiałam się, że niektóre eksperymenty będą dla nich za trudne. A jedynym ograniczeniem są tylko przedmioty w domu, których można wykorzystać do wykonania zadań.  

Na początku nie chciałam robić wielu doświadczeń, natomiast później okazało się, że do wykonania ich tak niewiele potrzeba, a dzieci chłoną wiedzę i są zachwycone. Cóż mi zatem pozostało? Tylko się cieszyć i bawić z dzieciakami jak najczęściej. Przerobiliśmy sporo eksperymentów z książki, czytaliśmy wyjaśnienia i ciekawostki naukowe z jej końca. Na pewno nie wszystko u dzieci zostało, ale dobre jest też to, że ta pozycja jest na lata. Najpierw z rodzicami, a potem już samemu. W każdym miejscu jest bardzo dokładnie wyjaśnione co się dzieje w trakcie wykonywania doświadczeń, jakie zachodzą reakcje, od czego zależą itd.


Napisane jest bardzo przystępnym językiem, więc gdy moje dzieci podrosną na pewno będą mogły część doświadczeń wykonywać sami. Oczywiście już na samym początku i wielokrotnie w książce jest powtarzane, aby zachować ostrożność, a część eksperymentów wykonywać wyłącznie w towarzystwie dorosłych.

Ostatni rozdział zatytułowany "Naukowe ABC" pogłębia wiedzę na temat zjawisk, które były przedmiotem doświadczeń i objaśnia także niektóre tajemnice świata. Nie ma tam może bardzo dużo informacji, ale na początek i dla młodszych odbiorców jest to wystarczające. Potem będzie można pogłębiać swoją wiedzę korzystając z innych rozwiązań naukowych.


Sama nie byłam za bardzo przekonana do ilustracji w książce, jednak są one sugestywne i dzieci (przynajmniej moje) bardzo dobrze je odbierały. Na pewno dzięki takim ilustracjom więcej mogły zrozumieć co przekazuje dane doświadczenie i jak powinien wyglądać proces jego wykonania. Ponadto są humorystyczne, co jest znacznie lepsze w odbiorze przez młodych czytelników.


Podsumowując, książka jest bardzo dobrą pozycją do zapoznania się z różnymi dziedzinami nauki będącymi dookoła nas. Dzięki niej możemy poznać zasady jak działa prąd, grawitacja, czym są chmury itp, itd. Wykonując doświadczenia z tej książki dzieci mogą dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, spędzić ciekawie czas z rodzicami i mieć przy tym sporo zabawy. Eksperymenty do wykonania są dosyć proste, nie wymagają specjalnych środków ani akcesoriów i z powodzeniem można je wykonywać w domu. Poza tym jest to pozycja na długie lata, która warto, aby się znalazła na naszej półce.

Serdecznie polecamy!

¡Za egzemplarz do recenzji ogromnie dziękuję Wydawnictwu Arkady!16 komentarzy:

 1. Lubię tego typu książeczki, moje córki jeszcze za małe ale jak dorosną to z chęcią im kupię :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak podrosną to naprawdę warto z książki korzystać.

   Usuń
 2. Bardzo fajnie, że jest taka książka, bo szukanie takich zajęć wymaga czasu no i nie zawsze są to sprawdzone rzeczy, a tak to wszystko mamy pod ręką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że fajnie. Przyznam, że naprawdę ta książka nas uratowała. I dzięki niej moje dzieci dużo się nauczyły. Fajne jest też to, że jest na lata.

   Usuń
 3. Bardzo zachęcająco wygląda, moje dzieci uwielbiają eksperymenty. Muszę ją sprawdzić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książeczki, to doskonały sposób na wsparcie edukacji

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie takie publikacje. Myślę, że mogłabym wykorzystać ją podczas lekcji. Dzięki za te propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tego typu książki, mam nadzieję że jak moje dziewczyny dorosną będą chętne na takie eksperymenty :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł to bardzo rozwija! Jak najwięcej takich książek, warto je promować! Przecież to ułatwia życie rodzicom (choć czasem utrudnia) ale daje mnóstwo frajdy!

  OdpowiedzUsuń
 8. Przy takich książkach to żałuję, ze nie jestem już dzieckiem ;) Ale w końcu dorosły też może poeksperymentować, prawda? :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie książeczka robi wrażenie i może pomóc rodzicom w ciężkich czasach. Mimo wszystko trzeba przyznać że mamy dobre czasy, bo jak rodzicie w potrzebie to wystarczy biec do księgarni albo do zabawkowego, a tam pod dostatkiem różnych kreatywnych rzeczy jest :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O tak, dzieci lubią eksperymenty! I według mnie zdanie się na dzieciecą wyobraźnię to aż nadto...
  Ale jeżeli ta książeczka pomoże im być jeszcze bardziej twórczymi to dlaczego nie.

  OdpowiedzUsuń
 11. A któż nie lubi eksperymentów ☺️ Ja jestem chemikiem i odkąd pamiętam zawsze lubiłam eksperymenty. Chętnie dzieciom kupię książkę, aby mamę męczyły ☺️

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje dzieciaczki jakiś 1-2 lata temu miały bum na eksperymenty czasami aż ja miałam dość. Teraz interesują się survivalem więc więcej tatę męczą , ale robienie jedzenia w ekstremalnych warunkach uwielbiają

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczna książka. Uwielbiałam takie jak byłam dzieckiem. Zakupię ją dla mojego chrześniaczka. Ale będzie zabawy i nauki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetnie, że proponują zadania, które każdy może zrobić w domu. Lubimy takie książki, które "zmuszają" nas do takiej ciekawej aktywności!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Felicjada , Blogger