×

Recenzja kursu Warsztatpisarza.pl - bo marzenia warto spełniaćPrzychodzę do Was dzisiaj z postem zupełnie innym i nietypowym. Przygotowywałam się do niego dosyć długo, gdyż chciałam, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. 

Prawie od zawsze chciałam pisać, tworzyć światy, postaci i opowiadać historie. W mojej głowie rodziło się zawsze tysiące pomysłów. Przyznam Wam skrycie, że stworzyłam nawet postać, która żyje w równoległym świecie i towarzyszy mi na co dzień od wielu lat. Jednakże wszystko, co wymyśliłam, pozostawało w mojej głowie i nie potrafiłam przelać tego ani na papier, ani do pliku tekstowego na komputerze. Nie miałam jakoś odwagi, by swoje pomysły uzewnętrzniać w formie literackiej. Prawda jest też taka, że nawet tego nie próbowałam robić. 

Jakiś czas temu dowiedziałam się, że dwoje znanych mi osób przygotowuje warsztaty pisarskie w formie kursu on-line o nazwie Warsztat Pisarza. Bardzo się z tego powodu ucieszyłam, gdyż wiedziałam, że cokolwiek oni robią, jest w pełni profesjonalne i dobre. Osoby, o których mowa to: 

Justyna Karolak - pisarka i redaktorka. Mówiłam już o niej w przypadku powieści "Głowa do pokochania" oraz w ramach akcji Share Week. Dziewczyna ma ogromną wiedzę literacką i od dawna wspiera wielu młodych (i nie tylko) pisarzy swoją działalnością. Przypomnę tylko, że oprócz pisania i wydawania książek Justyna tworzy blog Karolakowo.pl, pisze artykuły o treści okołoliterackiej na portalu Toster Pandory i tworzy podcast na YouTube o nazwie "Głowa pisarza". Osobiście uwielbiam jej twórczość, styl pisarski i wiedzę. Wszystko spod jej rąk jest naprawdę wysokiej jakości i z czystym sumieniem polecam innym. 

Wojciech Elszyn - szkoleniowiec i polonista. Od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty, szkolenia, treningi pamięci. Pasjonuje się teorią literatury i ma niesamowitą wiedzę w tej dziedzinie. Na co dzień działa pod marką Akademia Rozwoju MasterMind. Poznałam go, gdy prowadził lajwy na Grupie Warsztatowej dla Pisarzy na Facebooku. Przyznam, że te spotkania były jednymi z najlepszych, w jakich uczestniczyłam. Można było odczuć wiedzę Wojciecha i jego ogromną pasję. A notatek mam tyle, że w zeszycie się nie mieszczą i regularnie do nich wracam. 

Gdy Justyna i Wojciech poprosili mnie o napisanie recenzji ich kursu, myślałam, że umrę ze szczęścia. To dla mnie ogromny zaszczyt, że będę mogła Wam o tym kursie co nieco opowiedzieć, a co najważniejsze – jako jedna z pierwszych go przetestować, sprawdzić i upewnić się, jaki jest. W związku z tym serdecznie zapraszam do poznania mojej opinii o Warsztacie Pisarza. 


Zacznę od kwestii technicznych:

Aby dostać się na kurs, należy wejść na stronę WarsztatPisarza.pl. Tam wszytko jest jasno podane: informacje o twórcach, o kursie, blog, wejście na platformę, a także sklep, w którym można kupić dostęp do kursu. Warsztaty można wykupić w dwóch opcjach, Standardowej i VIP. Na co warto zwrócić uwagę, to to, że jest możliwość płatności ratalnej i sam kurs trwa prawie rok. Dlaczego to zaznaczam? Bo wiem, jak to jest ważne dla wielu osób. Można dzięki temu odpowiednio rozplanować budżet. Sama z takiej możliwości będę korzystać (ale o tym powiem jeszcze później). 

Sama platforma ma bardzo prosty wygląd, są na niej przedstawione wszystkie moduły, tematy. Jest przejrzyście, a poruszanie się po niej jest bardzo intuicyjne i nie sprawia żadnych problemów. Gdy mamy jakieś wątpliwości, zawsze można poprosić o pomoc. Bardzo podoba mi się jej układ i sposób działania platformy. Tło jest jasne, nie męczy oczu i wszystko jest tam naprawdę proste. Widać ilość włożonej w nią pracy. 

Przyznam, że to jest jedna z najlepiej stworzonych platform, z jakich korzystałam - a było ich naprawdę sporo. Wszystko jest przejrzyste, poruszanie proste i nie mogę się do niczego przyczepić. Chciałabym, by więcej było tak stworzonych stron w internecie. 

Opinia o kursie:

Kurs podzielony jest na 8 modułów, a każdy z nich na kilka tematów. Jeden temat omawiany jest przez tydzień. Na koniec każdego modułu jest podsumowanie zdobytej wiedzy i przekazanych informacji. Do każdego tematu stworzona jest specjalna lekcja z ćwiczeniami. Czasami jest coś do napisania, czasem przeczytania, a czasem wymagane są inne czynności, jak np. dyskusja na forum. Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane, nie da się przy nich nudzić. Wymagają od nas pełnego zaangażowania, co bardzo motywuje do pracy.

Każda lekcja jest dosyć spora i do jej zrobienia potrzeba tak średnio około godziny czasu. Jeżeli ćwiczenia wymagają napisania krótkiego tekstu, wtedy tego czasu należy poświęcić więcej. Wiedza zawarta w lekcjach jest bardzo obszerna, jednakże skondensowana i jest napisana w takiej formie, że czyta się szybko i przyjemnie. W każdym module poznaje się inny aspekt tworzenia literatury. Dowiadujemy się, czy warto pisać plan i dlaczego, a także co nam to daje. Jak tworzyć świat swoich powieści, budować napięcie i kreować fabułę. Każdy moduł pokazuje istotne elementy w tworzeniu powieści, pracy nad tekstem i współpracy z redaktorem. Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem, ile jest wiedzy merytorycznej zawartej w każdym temacie. Nie przypuszczałam, że nauczę się tylu rzeczy i jaka moja wiedza o pisaniu, tworzeniu tekstów jest niewielka. 

Mnóstwo wiedzy merytorycznej, mnóstwo fantastycznych przykładów prosto ze znanej literatury i przekazane w taki sposób, że tylko chce się uczyć dalej i więcej. Lekcje są zróżnicowane, tak samo ćwiczenia. Nic się nie powtarza i przekazywane informacje są dozowane stopniowo, tak by umysł nie miał uczucia przeciążenia. Gdy się wyloguje z platformy, zawsze można wrócić do tego samego miejsca, w którym się skończyło daną lekcję, nawet jeśli to było tylko kilka stron. Zatem nie ma problemu, że stracimy to, co robiliśmy w danym momencie. Poza tym nie przeciążamy się i możemy lekcję robić we własnym tempie, tak jak nam wygodnie. W przypadku gdy jesteśmy rodzicami, mamy pracę zawodową, różne obowiązki, czy cokolwiek - przerabianie zadań można wykonywać wtedy, kiedy mamy na to czas.

A wiecie co jest najlepsze? Można wyczuć ogromną, niesamowitą pasję, z jaką ten kurs został stworzony. Justyna i Wojciech włożyli w to mnóstwo pracy i widać to na każdym kroku. Jestem naprawdę oczarowana i już się nie mogę doczekać, aż rozpocznie się edycja warsztatów. Kurs rusza już 15 października i do tego czasu będę dosłownie odliczać dni.

Podsumowując, powiem, że jeżeli marzyliście kiedykolwiek o pisaniu, bądź chcecie usprawnić swój warsztat, rozszerzyć wiedzę, dowiedzieć się wielu wartościowych rzeczy związanych z tworzeniem literatury, to koniecznie, koniecznie weźcie udział w warsztatach stworzonych przez Justynę i Wojciecha. To istny majstersztyk i HIT! Dla mnie to jest spełnienie najskrytszych marzeń, sama wezmę w nim udział i Was serdecznie do tego zachęcam.

25 komentarzy:

 1. Świetna sprawa taki kurs, ja niestety dużo tracę mieszkając za granicą bo nie są się wszędzie być i robić to co by się chciało :( zazdroszczę takich spotkań :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, ten kurs jest prowadzony on-line, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć w nim udział. :D

   Usuń
 2. Myślę, że przydałby mi się taki kurs. Też zawsze marzyłam o pisaniu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto, nie zawiedziesz się kursem. Tym bardziej, że trwa dość długo, ale rozłożona praca wspomaga cały proces. Ja już jestem zapisana :D

   Usuń
 3. Ciekawy kurs. Są też organizowane 'na żywo', kiedy na bieżąco koryguje się napisane prace i wymienia doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że są. Jak sprawdziłam, ten jest najbardziej dopracowany, także pod kątem kontaktu z twórcami warsztatów. Konsultacje są bardzo "na żywo" choć przez internet. A dla osób z rożnych miejsc taka opcja jest bardzo wygodna. :)

   Usuń
 4. Profesjonalne warsztaty są na wagę złota. Też jestem szczęśliwa, gdy mogę się uczyć od najlepszych. Życzę powodzenia w pisaniu w takim razie ☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. I właśnie o to chodzi, warsztaty, szczególnie tworzone przez osoby doświadczone i mądre i profesjonalne to najlepsze, co może nam się przytrafić.

   Usuń
 5. Warto realizować swoje marzenia i warto uczyć się nieustannie :) To zawsze przynosi korzyści :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy kurs. Gratuluję takiej świetnej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż mi się zamarzył taki kurs. Zawsze chciałam pisać. Zawsze w głowie układałam historie. Ale dla mnie jeszcze nie ten czas, a właściwie totalny obecnie brak czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz miała czas, to idź na ten, czy inny kurs. Sięgaj po marzenia i je spełniaj :D

   Usuń
 8. Świetnie, że są ludzie (profesjonaliści), którzy rozpoczynają takie inicjatywy! Ostatnio brałam udział w warsztatach pisania prozą organizowanych przez Wydawnictwo Czarne i szczerze polecam to doświadczenie. Dobrze, że oferta się poszerza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, a tu mamy prawdziwych profesjonalistów i osoby doświadczone w pisaniu, tworzeniu literatury, redagowaniu. Dlatego ten kurs to jest naprawdę sztos.

   Usuń
 9. Ciekawe, ale chyba bardziej interesowałyby mnie Twoje wrażenia po kursie, a nie przed... to raczej reklama, a nie recenzja ;) Nawiasem mówiąc jest bardzo znany klasyczny podręcznik pisania "Warsztat pisarza" D.V Swaina, czy on jest podstawą tego kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest po prostu reklama, opisałam swoje wrażenia po korzystaniu z udostępnionych modułów i lekcji z kursu. Natomiast Justyna i Wojciech stworzyli ten kurs w oparciu o własną wiedzę i doświadczenia związane z literaturą. Jest innowacyjny i skonstruowany wyłącznie przez twórców. Jak zajrzysz na stronę wszystkiego się dowiesz.

   Usuń
 10. Brzmi fantastycznie. Chciałabym mieć czas, aby wziąć udział w takim warsztacie. Na pewno bardzo by mi się przydał. Może kiedyś, kiedy postawię wszystko na jedną kartę i na serio pomyślę o pisaniu... Teraz zamiast się uczyć pisać, po prostu piszę, po swojemu, i mam nadzieję, że w trakcie choć trochę uczę się na błędach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli kiedyś postanowisz popracować nad warsztatem to serdecznie Ci ten kurs polecam. :)

   Usuń
 11. Uczyć się pisać zawsze jest warto, nawet wpis musi być napisany jak najlepiej :-)
  Zajrzałam do linka, ale co z tego wyniknie zobaczymy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zmuszam nikogo do brania udziału w kursie, ale uważam, że jeżeli choć trochę myśli się o pisaniu książek, opowiadań, do prasy na poważnie to naprawdę warto. Jestem w trakcie przerabiania drugiego tematu, którym jest planowanie powieści i jestem na tym etapie zachwycona. Tu trzeba dużo myśleć, nic nie jest podane na tacy, a podpowiedziane, jak można działać.

   Usuń
 12. Omg, jakiś czas temu dołączyłam do grupy Zapanuj nad słowami. Z braku czasu, dopiero teraz zaczęłam zagłębiać się w tematy grupowe, i w środowym module dot. naszego małego świata, trafiłam na ciebie. Myślę więc, gdzie ja ją już widziałam, skąd znam tą twarz i nazwę. Zapaliła się końcu żaróweczka - wiem, grupa na fb grupy wydawniczej Morgana.
  Spociłam swój mózg potwornie - uwierz mi.
  No, ale ja nie o tym chciałam. Bardzo ciekawa jestem tego kursu. Rozumiem, że bedziesz w nim brała udział, ale powiedz proszę - bedziesz go na bieżącą analizowała w jakiś sposób?
  Dzięki i buziaki. Fajnie było trafić na kogoś znanego x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że do mnie trafiłaś. A ja jestem aktywna na dosyć wielu grupach, więc zawsze gdzieś mnie można znaleźć. :D
   Tak, biorę udział w kursie od 15 października i będę starała się w miarę na bieżąco opisywać swoje wrażenia z kursu. Jednak będę to robić w ramach podsumowania każdego modułu, gdyż mam tyle spraw na głowie, że częstsze publikowanie wpisów nie wchodzi w grę. Teraz w dodatku jestem chora i jakiekolwiek pisanie jest utrudnione.

   Usuń
  2. Przykro mi, zdrowiej szybko w takim razie. Odnośnie kursu — z niecierpliwością będę wyczekiwała wpisów :)

   Usuń

Copyright © Felicjada , Blogger